Лазерне лікування
Лазерне лікування виконують амбулаторно, це найбільш широко застосовуваний метод лікування діабетичної ретинопатії і макулярного набряку. Лазеркоагуляція дозволяє попередити розвиток ускладнень (наприклад, глаукоми, крововиливів в порожнину ока), стабілізувати зір, а при задовільному загальному стані - навіть поліпшити його. Суть лазерної дії зводиться до руйнування зон гіпоксії сітківки, що є джерелом виділення факторів росту новоутворених судин та до збільшення прямого надходження в сітківку кисню із судинної оболонки.
При препроліфератівній або проліферативній ДР лазерні опіки наносять по всій сітківці, виключаючи її центральні відділи (панретинальна лазеркоагуляція). Новостворені судини піддають фокальному лазерному опроміненню. Такий хірургічний метод особливо високо ефективний у ранньому лікуванні – попередити сліпоту можна майже в 100% випадків. Ступінь компенсації діабету відчутного впливу на результати лікування не має. У запущених ситуаціях його ефективність сильно знижується. У разі діабетичного макулярного набряку лазерному впливу піддають центральні відділи сітківки. Тривалість ефекту лікування в значній мірі визначається системним статусом пацієнта.
Хірургічне лікування (вітректомія)
Хірургічне лікування застосовують при масивних внутрішньоочних крововиливах або запущеній проліферативній ретинопатії. Суть вітректоміі полягає у видаленні з порожнини ока згустків крові, помутнілих частин склоподібного тіла і фіброваскулярних тяжів на поверхні сітківки. Аспірація склоподібного тіла проводиться в максимально повному обсязі. За можливості видаляють задню гіалоідну мембрану, що розташована між сітківкою і склоподібним тілом, і яка грає важливу роль у розвитку проліферативної ретинопатії.
Консервативне лікування
При гемофтальмі пацієнту рекомендують максимум часу проводити сидячи з закритими очима. Цей простий метод сприяє тромбуванню судини, що кровоточить і осіданню елементів крові в нижні відділи порожнини ока під впливом гравітації. Після достатнього підвищення прозорості оптичних середовищ ока проводиться лазерне лікування діабетичної ретинопатії. Якщо протягом місяця покращення не відбувається, то виконують вітректомію. Медикаментозна терапія діабетичної ретинопатії і гемофтальму - один з найбільш суперечливих розділів сучасної офтальмології. З одного боку, проведено велику кількість досліджень і все ще триває активний пошук нових лікувальних препаратів. З іншого боку, на сьогоднішній день не існує медикаментозних препаратів, ефективність яких у лікуванні діабетичної ретинопатії, офіційно доведено. У сучасних зарубіжних підручниках і посібниках з ведення діабетичної ретинопатії і гемофтальму методи їх лікування медикаментозними засобами або не розглядають, або коротко згадують у розділі про перспективні розробки.
З цієї причини в системі охорони здоров'я більшості країн із страховою організацією медицини консервативну терапію діабетичної ретинопатії не проводять і загальноприйнятими методами лікування хворих з ДР є системне ведення діабету, лазеркоагуляція і хірургічне лікування очних ускладнень діабету.