Кришталик ока працює як лінза у фотоапараті, фокусуючи зображення на сітківку. Завдяки тому, що кришталик «знаходить» необхідний фокус, ми бачимо чітко на різних віддалях.
Кришталик складається в основному з води та протеїнів. Він прозорий і добре пропускає світло. З часом кришталик змінюється, на ньому з’являються помутніння, які поступово зростають та перешкоджають нормальному проходженню світла. І хоча точні причини виникнення катаракти й досі невідомі, але вчені повідомляють, що ризик захворіти на катаракту підвищується з віком. Інші фактори такі:
- Певні захворювання, такі як діабет
- Індивідуальна поведінка, такі звички як куріння та вживання алкоголю
- Забруднення навколишнього середовища, інші фактори середовища
Коли катаракта тільки починається, мутніє лише маленька частина кришталика. Ви можете не помітити змін у Вашому зорі. Зазвичай, катаракта «росте» повільно, і зір погіршується поступово. З плином часу помутніла частина стає більшою і катаракта збільшує свій розмір. Бачити стає важче. Зображення є нечітким та сіруватим.
Найбільш поширеними симптомами катаракти є:
- Затуманене чи нечітке зображення
- Кольори видаються тусклими
- Лампи, освітлення та сонячне світло може видаватися занадто яскравими. Навколо джерела світла з’являються кола
- Подвоєння зображення у одному оці
- Часті зміни рецепту на окуляри
Єдиною можливістю раз і назавжди позбутися катаракти є мікрохірургічна операція, підчас якої досвідчений хірург видаляє помутнілий кришталик і замінює його на штучну лінзу. Сучасні технології забезпечують дуже високу ефективність оперативного лікування катаракти: зір практично повністю відновлюється.